Хитринки

Екология, грижа за световната градина

Модератор: Ерато

Потребителски аватар
Ерато
Site Admin
Регистриран: 16 фев 2009, 15:06
Контакти:

Re: Хитринки

Непрочетено мнение от Ерато » 25 окт 2011, 11:16

Като се разтворят ъгълчетата на кутия от сок се получава възглавничка. Може да се използва за плажа, обвита в кърпа или дреха. За да се получи възглавничката, капачката трябва да е затворена, така въздуха ще остане вътре.
Също така, може да разтваряте ъгълчетата на кутиите, за по компактно разделно събиране.
Изображение
Когато пък се отреже единия край на кутията, в нея може да се държи течност, да се направи на саксия, да се събират разни дребни неща и т.н
Изображение

logo
романтик
романтик
Регистриран: 13 окт 2011, 16:58

Непрочетено мнение от logo » 25 окт 2011, 13:54

Странникът благодаря че се включваш по темата и поста ти ми напомни че не сме говорили за технически решения с които можем да на намалим консумацията на ел енергия а от там и на сметките.
Най големи консуматори са бойлерът и отоплението и тъй като не могат да се разделят при техническите решения които ще спомена и ще пиша за тях заедно
1. Летен период
Отопление на топла вода.
Най-прост и евтин метод качваме варел на покрива, боядисваме го черен прекарваме тръбите на топлата вода да преминават през него и готово
През деня имаме достатъчно топла вода.
2. По-скъп сложен но за сметка това в пъти по-ефективен метод.
Бойлер със серпентина слънчеви колектори и циркулационна помпа консумацията на помпата е колкото една крушка макс 100 вата
Ако имата средсва и вложите пари във вакуумно тръбни колектори ще имате топла вода от ранна пролет до късна есен
без пари, а ще отоплявате частично сградата в тъмната част на денонощието с акумулираната през деня топлина.
3.Термопомпа сега вече има на цена около1500лв горе долу колкото 2 обикновенни климатика или един класен това чудо едновременно охлажда въздуха и отоплява водата в бойлера.
Ако някой се интересува ще обясня доколкото мога принципа и на действие.
Зимата система локално парно и бойлер със серпантина или термопомпа харчи 4 пъти по-малко ток от обикновенните отоплителни уреди. *-@-*

Потребителски аватар
Ерато
Site Admin
Контакти:

Непрочетено мнение от Ерато » 26 окт 2011, 10:38

Къде се изхвърлят новите електрически крушки?

logo
романтик
романтик

Непрочетено мнение от logo » 27 окт 2011, 12:30

Зависи кой тип са ЛЕД технологията е със светодиоди и могата да се изхвърлят в стандартните депа за смет т.е в казана за боклук и контейнер за разделно събиране.
Не така стои въпроса със луминисцентните лампи при тях има живак ако не се лъжа и големите вериги няма да споменавам имена за да не се приеме като реклама би трябвал да ги приемат и предават за преработка.
В една от тези вериги работех и събирахме собствените си изгорели луминисцентни тела и ги предавахме веднъж на няколко месеца на фирма за преработка.

Потребителски аватар
Ерато
Site Admin
Контакти:

Непрочетено мнение от Ерато » 27 окт 2011, 14:33

Изображение
Изображение

И ако са с живак, дали са толскова еко? Колко от хората ще се сетят или ще си направят туда да ги изхвърлят на подходящо място?

logo
романтик
романтик

Непрочетено мнение от logo » 27 окт 2011, 20:36

Ами ако се употребяват и рециклират както е предписано са еко Проблема е в нашето правителство и организации че не спазват предписаните директиви.
А като пример мога да ти дам акумулаторите.Те са с олово и сярна киселина също много вредни и опасни .Ама акумулатор на улиците да си видяла, ,изкупуват ги по лев килограм ииииии.
За съжаление сме още многооо далече от Европа.

Потребителски аватар
Strannikyt
Site Admin
Регистриран: 16 фев 2009, 15:34
Контакти:

Непрочетено мнение от Strannikyt » 04 ное 2011, 00:48

Всичко това е хубаво...добре си говорим за опазване, екология, как можем да спестим немалко пари, но... все още сме далеч от това. Сега е зима и много добре се вижда колко е възпитанието на хората - погледнете контейнерите за смет: почти всеки ден се вижда пушещи, направо горящи контейнери. А това е от нехайството на хората. Отопляват се на твърдо гориво, и после изхвърлят горещата пепел - вследствие на това тя попада в контейнера където се запалва... А е още по-ужасно когато се случи това с пластмасов контейнер за разделно събиране, а не с метален.
Хората нямат култура, нямат възпитание, това е много трудно. В такива случаи съм на мнение за глоби - и то "солени". За подобно проявено нехайство да го глобиш с половин заплата или пенсия а при повторен случай - и с цяла заплата / пенсия, която автоматично да се удържа от фирмата или от НОЙ (или ако бъркам от там, където се превеждат пенсиите, понеже предимно пенсионери правят това, но това, че са възрастни не им пречи да са неколтурни и нахални!), и да видим дали третия път ще прави подобно нещо.

А колко е лесно и не отнема време - само десетина секунди, не повече да напълниш бутилка с вода и да полееш горещата пепел и въглените, да ги угасиш и след това да изхвърлиш в контейнерите за смет.

Потребителски аватар
Ерато
Site Admin
Контакти:

Непрочетено мнение от Ерато » 05 ное 2011, 08:03

А пепелта не може ли да се изхвърля в градината или да се събира за зимата да се хвърля по улиците за размразяване или друго еко приложение?

Виждала съм разтопени контейнери, аз пък съм се чудила защо го правят хората, не съм предполагала, че е от нехайство. Мислех, че нарочно палят боклука, мирише ужасно, а и повреждат контейнерите.
При нас така разтопиха този за хартия, и от Екопак така и не донесоха друг - дали от липса на пари или за наказание - не знам. Но поне хартията е сто процента рециклиран материал, но сега трябва да ходя по-далеч да я нося, защото няма контейнер за нея. Тъжно ми е като видя, че след като има общ контейнер, хвърлят общия боклук в разделните контейнери, не знам защо... Забързани, не поглеждащи къде хвърлят или нарочно...
Но ме радва, че като цяло се използват по предназначение контейнерите за разделно събиране.

logo
романтик
романтик

Непрочетено мнение от logo » 05 ное 2011, 09:28

Ами напълно съм съгласен и най-лошото че има изградена структура към общините.Има хора коити са общински служители получават заплати за това но просто не си вършат работата .
За кой ли път нещата се повтарят за съжаление.
А иначе има и фиксирани глоби и човека може да бъде подведен под отговорност за повреждане на общинско или частно имущество .
Но някой трябва да си свърши работата.
Е тук може да свършат работа природозащитните организации и да запитат защо не си вършат работата общинските служители.
След което те се активизират за определен период от време и като отмине данданията пак я карат по старому. *-*-*-*

Потребителски аватар
Ерато
Site Admin
Контакти:

Непрочетено мнение от Ерато » 09 ное 2011, 09:20

Аз си правя дори това незначително усилие, да събирам алуминиевите телчета с които се захващат от двете страни колбасите. Грам по грам...

Отговори