Поетични игри

Да поиграем
Потребителски аватар
Ерато
Site Admin
Регистриран: 16 фев 2009, 15:06
Контакти:

Поетични игри

Непрочетено мнение от Ерато » 20 юли 2009, 21:39

Ето няколко които водят началото си от япония. Може би е само една в различни разновидности...незнам със сигурност.
Сигурно има информация в нета, но не ми се рови - искам да споделя каквото знам..... Понякога очарованието е в това което не знаем или си интерпретираме ;)

Хайку - Особен вид стих от три реда. Тази кратичка форма съдържа всичко в себе си, със силата на завършено произведение. Има описание на природа, сцена, време, има действие, емоция, случка, има и неочаквано развитие, край, безкрайност. И всичко това в 5-7-5 срички .... невероятно!
играе се от един човек

илюстрация и стих
Картина, графика, рисунка, щрихи + хайку стих. Картината сама по себе си говори, стиха сам по себе си говори. Но комбинацията от двете вече дава конкретно виждане на автора. Тук зрителя не си представя а се приема или не поднесеното от автора. Като картината и стиха може да са от различни творци. Картината може да е провокирала поета или обратното - художника да е нарисувал стхиха.
играе се от двама

многоавторерна поема /ама какво название й измислих/ ;)
Тази игра вече е за повече хора. Всеки казва стих, след него другия, третия, и т.н
Тук стиха е от два реда. Като тези редове или си хармонират или контрастират, но като цяло се получава една единна поема. А да се опитам да дам примерче:

Контрастиращ
Първи
Денят ликуващ онемя
Любов несрещал никога такава

Втори
Ноща погледа с ококорена луна
Страст подобна не познавал
Какъв ще е контрастния елемент, може да се уговори или да е спонтанно, макар ден нощ да са привидно противоположности все пак си хармонират, но не ми се пишеше за любов-омраза :oops:

Хармониращ
Първи
Цветя разлистиха листа
От слънцето нежност да отпият
Втори
Птиците разтвориха крила
слънчеви простори да открият

Тук всичко е сливащо се.
Хрумна ми и трети вариант, не съм чувала да го има но правилата се измислят от хора. И ето какво измислих:

Градация

Първи
Един миг безвъзвратно отлетя
остави в мене светъл спомен
Втори
Час отлитна след това
Дарил ми радост живородна
Първи
Деня отмина укротен
Щастлив заспах във сън любовен
Втори
Месеца отмина без следа
живота ми белязал непреходен.

Само да ви се играе ще си измисляме условия ще си ги спазваме и...без да искаме отклоняваме.
Хармониращи или контрастни, важно е да бъдат с любов

Goddess
Отличник
Регистриран: 22 фев 2009, 22:52

Re: Поетични игри

Непрочетено мнение от Goddess » 21 юли 2009, 07:27

На мен лично ми е трудно да пиша в стил хайку.Не ми излиза от душата тъй както писането в рими примерно.Но ще се получи интересна игра, който има желание за това :) На мен желанието не ми липсва, стига да има хора, а аз вярвам, че има такива които умеят да рисуват с думи!

Потребителски аватар
Ерато
Site Admin
Регистриран: 16 фев 2009, 15:06
Контакти:

Re: Поетични игри

Непрочетено мнение от Ерато » 21 юли 2009, 12:42

Все пак е игра, няма нужда да е съвсем съвършенно. Когато се посъберат игри, ще ги преместим в секция игри.
А най хубивите попадения ще ги съединим в цялостна поема или разказ или каквото се е получило )))

Нека тук да пишем само за идеи правила, и информация за история на игрите, къде в кой форум какви игри се играят. А всяка игра да е отделно.
Сега отивам да пусна първата игра .... ;)
http://roza.viabg.net/viewtopic.php?f=34&t=115

Отговори