Фолклорен фестивал „Сватбата – единство и многообразие„ в Етъра
С възстановки на сватби ще ни пренесат назад във времето в АЕК „Етър“ на 25 и 26 август 2012 г. С обявяването на 2008 година за Година на междукултурен диалог, специалистите от Архитектурно-етнографски комплекс „Етър” – Габрово, решиха да реализират една своя отколешна идея – да представят етническото и етнографско многообразие в българските земи чрез богатството на фолклора, с представяне на отделни моменти от сватбената обредност, изпълнени на фона на единствения музей под открито небе в България.
В рамките на фестивала, чрез различни нови събития ще се представят сватбените обичаи от България и Балканите.
- За първи път възстановки на сватбените обичаи ще представят фолклорна група „Зипка” от Хърватска;
- Ново съпътстващо събитие е прожекцията на документални етноложки и антроположки филми, чрез които специалисти от Македония, Сърбия и България ще представят сватбени обичаи от България, българската диаспора и Балканите. В богатата филмова програма ще бъде отделено особено внимание на един все още недостатъчно популярен метод за документиране и изучаване на нематериалното културно наследство – визуалната антропология;
- А в Изложбената зала на АЕК „Етър”, за първи път Регионален исторически музей – Шумен представя своята нова изложбата – „…А да са сватиме, а да са сродиме…” – разкриваща сватбените традиции и обичаи на турци, арменци, евреи и роми в Шуменско.
А ето я и програмата, на която може да се насладите:
1. Възстановки на сватбените обичаи – начало 11.30 часа:
- Посрещане на сватове и забиране на булка – фолклорна група на àрмъните от гр. Велинград и с.Ракитово, община Велинград;
- Сватбени обичаи от Хърватското Загорие – фолклорен състав „Зипка”, Кумровец, Хърватска;
- Меденик ; Бръснене на младоженеца – фолклорна група при НЧ „Просвета”, с. Соколица, община Карлово;
- Пон’делник – група за автентичен фолклор при НЧ „Светлина 1942” , с. Белгун , община Каварна;
- Плетенки – група за изворен фолклор при НЧ „ В. Левски” , с. Г. Росица, община Севлиево;
- Марама – група за изворен фолклор при НЧ „Напредък – 1915 г.”, с. Стефаново, община Радомир;
- Следсватбен обичай – група за автентичен фолклор при НЧ „Светлина”, с. Жълтеш, община Габрово
2. Филмова програма „Сватбени обичаи от България и Балканите” – Прожекциите на открито в събота и неделя. Начален час: 14.30 часа:
- Представяне на изложбата на Регионален исторически музей – Шумен „…А да са сватиме, а да са сродиме…” – разкриваща сватбените традиции и обичаи на турци, арменци, евреи и роми в Шуменско – Изложбена зала на АЕК „Етър”
Фестивалът се осъществява с партньорството на Община Велинград и със спомоществователството на фирми от Габрово и страната.
Статията е прочетена 1 пъти
Ако харесвате материала, бихме били благодарни да гласувате с бутончето +1 на Google.